TRENDING

Monday, 10 April 2017

Full List Of Osun LGs Caretaker Committee Released By Osun House of Assembly


PUBLIC SERVICE ANNOUNCEMENT
APPOINTMENT OF LOCAL GOVERNMENT CARETAKER MANAGEMENT COMMITTEES AS RELEASED BY THE STATE OF OSUN HOUSE OF ASSEMBLY

Speaker, State of Osun House of Assembly, Rt. Hon. Najeem Folasayo Salaam has
charged all nominees in the list to submit their credentials from
Tuesday 11th April to Thursday 13th April 2017 at the Office of the Clerk of the House, in preparation for the screening exercise.

The list reads as follows:

LIST OF CARETAKER COMMITTEE
OSUN CENTRAL

(IFELODUN/BORIPE/ODO OTIN FEDERAL CONSTITUENCY)
IFELODUN LOCAL GOVERNMENT

1. Alh. Ahmed Omoloye Executive Secretary
2. Isiaka Aderemi Member
3. Alhaja Tayo Adebisi “
4. Kayode Taiwo “
5. Lere Okunola “

IFELODUN NORTH LCDA

1. Kasali Oyewo Executive Secretary
2. Fatimoh Oyegbenle Member
3. Segun Abioye “
4. Saka Oyebanire “
5. Adewoye Rasaq “

IFELODUN AREA COUNCIL

1. Fausat Jimoh Executive Secretary
2. Ghazal Adewale Adekanye Member
3. Olawale Olatunde “

BORIPE LOCAL GOVERNMENT

1. Tajudeen Abiodun Ayantoye Executive Secretary
2. Mrs. Isiolatan Oyefunke Tayo Member
3. Ogunwale Ajibola Mudasiru “
4. Ibrqahim Mukaila Gboyega “
5. Olayide Oladiti “

BORIPE NORTH LCDA

1. Prince Bola Adejumo Executive Secretary
2. Mr. Fabunmi Sundy Gabriel Member
3. Babatunde Kolawole Adebiyi “
4. Ariyo Olayiwola Jacob “
5. Mr. Joseph Segun Akinyele “

ODO-OTIN LOCAL GOVERNMENT

1. Samson Oduoye Executive Secretary
2. Samson Oyedele Member
3. Mrs. Ogunlade Lydia “
4. Akinniyi Akintunde Usman “
5. Grace Adedati Adeaga “

ODO-OTIN NORTH LCDA

1. Akeem Seriki Executive Secretary
2. Tajudeen Ibiyemi Member
3. Rasheed Raji Ropo “
4. Ganiyu Omotoso “
5. Enoch Oyelere “

ODO-OTIN SOUTH

1. Hon. Rasaq Adeyemi Executive Secretary
2. Efunkunle Ayodele Olumuyiwa Member
3. Rasaq Adewoye Adenle “
4. Tiamiyu Saliu “
5. Sanusi Moshood Owolabi “

OSUN CENTRAL
(OSOGBO FEDERAL CONSTITUENCY)
OSOGBO LOCAL GOVLERNMENT

1. Adejumo Olufemi Akintunde Executive Secretary
2. Bamidele Kamaru Olusola Member
3. Badmus Jelili A. “
4. Tiamiyu Wahab Aderemi “
5. Adelabu Abolaji Sherifat “

OSOGBO SOUTH

1. Olaoye Abdul-Akeem Executive Secretary
2. Badmus Akeem Olaiya Member
3. “
4. Bolanle Jimoh “
5. Oyedele Adekunle Kabir “

OSOGBO WEST LCDA

1. Alhaja Sekinat Temilade Olokungboye Executive Secretary
2. Alhaji Dauda Olushola Alli Member
3. Rabiu Lateef Olatunji “
4. Yisa Taofik Badmus “
5. Mrs. Odelade Idiat Adenike “

OLORUNDA LOCAL GOVERNMENT

1. Akeem Olapade Executive Secretary
2. Mr. Taofik Olalekan Adewuyi Member
3. Mrs. Funmilola Temilola Olayiwla “
4. Akeem Oyekola “
5. Waheed Ayandeyi “

OLORUNDA NORTH LCDA

1. Owonikoko Quadri Ademola Executive Secretary
2. Sakirat Adeoye Member
3. Omolaoye Felicia “
4. Lawal Olalekan “
5. Shade Adebimpe “

OROLU LOCAL GOVERNMENT

1. Azeez Akeem Kolawole Executive Secretary
2. Adekola Olutoyin Tope Member
3. Miss. Oyedotun Folashade “
4. Mr. Safiriyu Jelili Adekunle “
5. Alh. Rasheed Adegboye “

OROLU ADMINISTRATIVE OFFICE

1. Benson Adekunle Adesina Administrator

IREPODUN LOCAL GOVERNMENT

1. Mr. Anthony Abayomi Oyedeji Executive Secretary
2. Mr. Saheed Adebayo Adekunle Member
3. Mr. Akeem Ademola Adesina “
4. Mrs. Funmilayo Alake Alabi “
5. Mr. Jelili Ajiboye “

IREPODUN SOUTH LCDA

1. Mr. Oloyede Adekunle Kamoli Executive Secretary
2. Usman Wahab Member
3. Mr. Rafiu Adegboyega “
4. Alh. Rasaq Olanrele Bidmus “
5. Alh. Alawode Muslim Tunde “

OSUN CENTRAL
(ILA FEDERAL CONSTITUENCY)

ILA LOCAL GOVERNMENT

1. Hon. (Barr) Adedeji Joshua Ademola Executive Secretary
2. Dr. Olumide Babatunde Member
3. Odetayo Saka Adeniyi “
4. Afolabi Ajoke Khadijat “
5. Atolagbe Mohammed Olajide “


ILA CENTRAL LCDA

1. Hon. Chief Ademola Kolawole Executive Secretary
2. Mr. Gbadamosi Ganiyu Tope Member
3. Mrs. Bello Abidun “
4. Engr. Adebisi Adeleke “
5. Mr. Adedayo Abiodun “

IFEDAYO LOCAL GOVERNMENT

1. Abiodun Samuel Idowu Executive Secretary
2. Mrs. Atolagbe Felicia Member
3. Adeyeye Samson “
4. Alimi Sarafa “
5. Adediran Adedayo “

BOLUWADURO LOCAL GOVERNMENT

1. Tokede Adeyeye Akeem Executive Secretary
2. Ekundayo Mustapha Kolawole Member
3. Otunba Oladitan Bisi “
4. Mrs. Alani Esther Boluwaji “
5. Abidoye Dauda Gold Adeyinka “

BOLUWADURO EAST LCDA

1. Yinka Falolu Executive Secretary
2. Fatogun Olalekan Samson Member
3. Fashipe Akinloye Oluwaseyi “
4. Aina Sunday Oladele “
5. Mrs. Mojoyin Ogunrinde “

OSUN WEST
(AYEDAADE/IREWOLE FEDERAL CONSTITUENCY)

AYEDAADE LOCAL GOVERNMENT

1. Oduwole Bashir Executive Secretary
2. Ademola Ojeniyi Member
3. Soji Opawumi “
4. Alhaja Aminat Amiola “
5. Adedokun Adeolu Kehinde “

AYEDAADE EAST LCDA

1. Ogunfolaju Olusola Oyehan Executive Secretary
2. Joseph O. Edward Member
3. Oyeyemi Sikiru “
4. Oludare Adedigba “
5. Adeola Bukunmi Adio “

IREWOLE NORTH LCDA

1. Opeyemi Adeboye Executive Secretary
2. Oyebamiji Akeem Member
3. Alhaja Babayode Sadiat “
4. Akinde Ajibade “
5. Oyedeji Musibau “

ISOKAN LOCAL GOVERNMENT

1. Hon. Maruf Olanrewaju Executive Secretary
2. Badiru Akeem Oladeni Member
3. Adeyemo Adebiyi “
4. Khadijat Salami “
5. Ayandiran Isiaka Alani “

ISOKAN SOUTH LCDA

1. Wasiu Oyelami Executive Secretary
2. Olabisi Adedeji (Mrs.) Member
3. Boladele Tunde “
4. Ajisafe Desola Morufa “
5. Sangotoye Kasali Abiodun “

OSUN WEST
(EDE/EJIGBO FEDERAL CONSTITUENCY)

EJIGBO LOCAL GOVERNMENT

1. Alh. Hassan Olaniyi Executive Secretary
2. Mrs. Victoria Ibrahim Member
3. Eyolade Tajudeen “
4. Segun Ojerinde “
5. Abiodun Ibrahim “

EJIGBO SOUTH LCDA

1. Omoboyede Jayeola Executive Secretary
2. Mrs. Iyabo Abosede Alamu Member
3. Taofik Olawale Bakare “
4. Gboyega Oyelakun “
5. Thomas Ojewuyi “

EJIGBO WEST LCDA

1. Adetona Ayodele Adedire Executive Secretary
2. Ajani Adebowale Jeremiah Member
3. Safiriyu Oyebamiji “
4. Mrs. Olubola Fadayo “
5. Adeyanju Ojo “

EGBEDORE LOCAL GOVERNMENT

1. Engr. Layi Abiola Executive Secretary
2. Omoboye Badiru Olawale Member
3. Adabanija Kamoru “
4. Adekola Suraju “
5. Mrs. Azeez Jelilat Olayiwola “

EGBEDORE SOUTH LCDA

1. Kola Ajao Executive Secretary
2. Tajudeen Adetoro Member
3. “
4. Salawu Muinat Yetunde “
5. Folasade Owolade Mrs. “

EGBEDORE ADMINISTRATIVE OFFICE
S/N NAMES DESIGNATION

1. Azeez Agboola Administrator

EDE SOUTH LOCAL GOVERNMENT

1. Hon. Johnson Ajagbe Ojo Executive Secretary
2. Olayiwola Abdul Mojeed Badmus Member
3. Adeniyi Musiliyu Akanni “
4. Ademola Muftau Adeniran “
5. Olayiwola Wakilat “

EDE EAST LCDA

1. Rafiu Fatoki Executive Secretary
2. Ajas Mutairu Gbadebo Member
3. Akanfe Idowu Sunday “
4. Ayotunde Mojeed Olatunde “
5. Lamidi Waheed “

OSUN WEST
(IWO FEDERAL CONSTITUENCY)

OLAOLUWA LOCAL GOVERNMENT

1. Asimiyu Amobi Oyediran Executive Secretary
2. Dauda Lawal Member
3. Rasheed Ibrahim Ademola “
4. Nafiu Badrudeen “
5. Akindele Olawumi “

AYEDIRE LOCAL GOVERNMENT

1. Adeboye Mukaila Oladejo Executive Secretary
2. Akande Kabiru Member
3. Ajayi Olusola Bakau “
4. Adeleke Kabirat Moromoke “
5. Alabi Israel “

AYEDIRE SOUTH LCDA

1. Olufemi Idowu Executive Secretary
2. Tiamiyu Mutiu A. Member
3. Fadele Kayode “
4. Isiaka Sulaiman “
5. Taiwo Ajao “

IWO LOCAL GOVERNMENT

1. Raji Kamoru Abiodun Executive Secretary
2. Gbenga Adekunle Member
3. Femi Akinbosoye “
4. Moruf Ademola Adeniji “
5. Salimonu Akeem Omotoso “


IWO WEST LCDA

1. Hon. Ezekiel Adedibu Executive Secretary
2. Bello Misikilu Ayobi Member
3. Musibau Nureni “
4. Ganiyu Ismaheel Olayemi “
5. Olanrewaju Fasilat Ajoke “

OSUN EAST
(OBOKUN/ORIADE FEDERAL CONSTITUENCY)

OBOKUN LOCAL GOVERNMENT

1. ALHAJI Ashaolu Ola Executive Secretary
2. Kolawole Sunday Olawole Member
3. Owoeye Kola Ebenezer “
4. Ogunmuyi Babatunde “
5. Olajide Ajagbe “

OBOKUN EAST LCDA

1. Olalekan Isola Omole Executive Secretary
2. Komolafe Joshua Member
3. Kolawole Olaluwe “
4. Oyewole Oyebanji “
5. Hassan Ajiboye “

ORIADE LOCAL GOVERNMENT

1. Olomolatan Dauda Adedeji Executive Secretary
2. Olorunfemi Busuyi Solomon Member
3. Fadare Rotimi Oluwaseun “
4. Popoola Titus Oluwatoyin “
5. Ogundiran Damilare “

ORIADE SOUTH LCDA

1. Isaac Olaleye Aboge Executive Secretary
2. Adetona Phebean Omolade Member
3. Oyerinde Siyanbola Joseph “
4. Adeyeye Rasheed Adesina “
5. Oriogun Emmanuel Olorunkemi “

OSUN EAST
(ILESA FEDERAL CONSTITUENCY)

ILESA EAST LOCAL GOVERNMENT

1. Mrs. Adeoye Moyinoluwa Olusola Executive Secretary
2. Hon. Olaide Olayinka Member
3. Mr. Alabi Teniola “
4. Mrs. Kofoworola Omole “
5. Mr. Femi Olayinka “

ILESA NORTH EAST LCDA

1. Alfred Babatunde Fagbemi Executive Secretary
2. Mr. Femi Olowe Member
3. Hon. Adebowale Ashaolu “
4. Hon. Komolafe Oladimeji “
5. Mr. Ariyo Ishola “

ILESA WEST LOCAL GOVERNMENT

1. Barr. Olufemi Onigbogi Executive Secretary
2. Giwa Nurudeen Member
3. Olatunji Isaiah Ayomaya “
4. Jegede Blessing Mrs. “
5. Taofeek Salami “

ILESA WEST CENTRAL LCDA

1. Hon. Fafowora Folarin Executive Secretary
2. Mrs. Agbeluyi Hellen Member
3. Mr. Akin Apara “
4. Mr. Salami Fatai Sanya “
5. Ojo David Olaniyi “

ATAKUMOSA EAST LOCAL GOVERNMENT

1. Prince Femi Kujembola Executive Secretary
2. Chief Gbenga Oladunjoye Member
3. Chief Onigbogi Busuyi “
4. Hon. Bowofolu Babawale “
5. Mrs. Eunice Oke Oluwaseun “

ATAKUMOSA EAST CENTRAL LCDA

1. Hon. Busuyi Makanjuola Executive Secretary
2. Hon. Fatai Azeez Member
3. Prince Sina Haastrup “
4. Princess Adefokun Adetoun “
5. Mr. Ogbara Lawrence “

ATAKUMOSA CENTRAL LCDA

1. Mr. Anthony Adedeji Adeboye Executive Secretary
2. Jumoke Bepo Member
3. Oni Aderopo “
4. Deji Fakowajo “
5. Amusat Oluwagbenga Saka “

OSUN EAST
(IFE FEDERAL CONSTITUENCY)

IFE CENTRAL LOCAL GOVERNMENT

1. Barr. Posi Omisakin Executive Secretary
2. Chief (Mrs.) Rachael Adejuwon Member
3. Mrs. Titilade Taiye Aderemi “
4. Kunle Oladele “
5. Segun Oladogba “

IFE CENTRAL WEST LCDA

1. Barr. Bisi Oladosu Executive Secretary
2. Barr. Taiwo Oladoyin Member
3. Mrs. Rachael Adebodun “
4. Ogunyemi Habeeb Kolade “
5. Tunde Adewuyi “

IFE EAST LOCAL GOVERNMENT

1. Hon. Segun Adeyeni Executive Secretary
2. Olaomoju Abimbola Eluyera Member
3. Omisakin Mojeed Adebisi “
4. Awe Bolanle (Mrs.) “
5. Ojuade Kamarudeen “

IFE OOYE LCDA

1. Ganiyu Egbetunde Executive Secretary
2. Olayinka Ishola Member
3. Adefioye Adelaja “
4. Olaniyan Sidikat “
5. Awoyemi Tayo Lukman “

IFE NORTH LOCAL GOVERNMENT

1. Orosanya Taiwo Hassan Executive Secretary
2. Asogbon Olabode Victoria Member
3. Alawode Adeolu Zachaeus “
4. Oyelakin Oladoye “
5. Babarinde Wasiu “

IFE NORTH EAST LCDA

1. Amola Dixon Executive Secretary
2. Moshood Oni Member
3. Animasahun Kazeem “
4. Idowu Sakunle (Mrs.) “
5. Oyelakin Oyewale “

IFE NORTH WEST LCDA

1. Olabisi Ademola Bangbe Executive Secretary
2. Igbekoyi A. Ajibola Member
3. Adetoye Adeyinka “
4. Tosin Oke “
5. Mrs. Banke Akintayo “

IFE NORTH AREA COUNCIL

1. Akanbi Oluwatosin Executive Secretary
2. Wale Ogundoyin Member
3. Segun Ojo “

IFE SOUTH WEST LCDA


1. Hon. Amusa Yinusa Adebisi Executive Secretary
2. Famoriyo Ajibola Ismaila Member
3. Afolabi Olushola Mrs. “
4. Adebiyi Femi Adebayo “
5. Isiaka Aminu (member)

Atakunmosa West


Bar. Adegbangbe Adebamigbe Omole Executive Sec

Idayat Saseyi (Member)

Mr. Tunde Adebowale (member)

Olaniyan Ismaila (member)

Mr. Akinjide Akingbade (member)



signed:
Goke Butika
Chief Press Secretary





No comments:

Post a Comment