TRENDING

Saturday, 26 March 2022

FULL LIST: APC endorses 54 consensus candidates



The All Progressives Congress (APC) has released the names of its consensus candidates.


The list, which was signed by governors of the party, comes just as delegates are gathered in Abuja for the ongoing party’s national convention.


According to the party’s ‘Endorsement List’ obtained by TheCable on Saturday, Abdullahi Adamu, senator representing Nasarawa west, was selected for the position of national chairman of the party.


Other consensus candidates are listed as follows:


Abubakar Kyari, senator from Borno state as deputy national chairman (north)

Emma Eneukwu (Enugu) as deputy national chairman (south)

lyiola Omisore (Osun) as national secretary

Fetus Fuanter (Plateau) as deputy national secretary

Muhazu Bawa Rijau (Niger) as national vice-chairman (north central)

Mustapha Salihu (Adamawa) national vice-chairman (north-east)

Salihu Lukman (Kaduna) as national vice-chairman (north west)

Ijeomah Arodiogbu (Imo) as national vice-chairman (south south)

Victor Ton Giadom (Rivers) as national vice-chairman (south-east)

D.I. Kekemeke (Ondo) as national vice-chairman (south west)

Ahmed El-Marzuk (Katsina) as national legal adviser

Uguru Mathew Ofoke (Ebonyi) as national treasurer

Bashir Usman Gumel (Jigawa) as national financial secretary

Suleiman M. Argungun (Kebbi) as national organising secretary

Betta Edu from Cross River, national women leader

F.N. Nwosu (Abia) as national welfare secretary

Felix Morka (Delta) as national publicity secretary

Abubakar Maikaf, senator from Bauchi as national auditor

Abdulahi Dayo Israel (Lagos) as national youth leader

Tolu Bankole (Ogun) as special (persons with disability (PWD) leader

Ibrahim Salawu (Kwara) as deputy national legal adviser

Omorede Osifo (Edo) as deputy national treasurer

Hamma-Adama Ali Kuro (Gombe) as deputy national financial secretary

Nzo Chidi Duru (Anambra) as deputy national organising secretary

Yakubu Murtala Ajaka (Kogi) as national publicity secretary

Christoper Akpan (Akwa Ibom) as deputy national welfare secretary

Olufemi Egbedeyi (Oyo) as deputy national auditor

Zainab Abubakar Ibrahim (Taraba) as deputy national woman leader

Jamaluddeen Kabir (Zamfara) as deputy national youth leader

Oluwatoyin Opawuye (Kwara) as national ex-officio (north central).

Sirajo Dahuwa (Bauchi) as national ex-officio (North East)

Allyu Ahmed Yako (Kano state) as national ex-officio (North West)

Aqunwa Anekwe (Anambra) as national ex-officio (South East)

Diriwari Akedewei (Bayelsa state) as national ex-officio (South South)

Bunmi Oriniowo (Ekiti state) as national ex-officio (South West)

Yakubu Mohammed Adamu (FCT) as zonal secretary (North central)

Mohammed Wali Shettima (Yobe state) as zonal secretary (North East)

Bello Goronyo (Sokoto state) as zonal secretary (North West)

Azobu Innocent Tapa (Ebonyi state) as zonal secretary (South East)

Ita Udosen (Akwa Ibom state) as zonal secretary (South South)

Vincent Bewaji (Ekiti state) as zonal secretary (South West)

Hadiza Aliyu (Kogi State) as zonal legal adviser (North central)

Dauda Chakpo (Taraba state) as zonal legal Adviser (North East)

Bashir Usaini Dutse (Jigawa state) as zonal legal adviser (North West)

Mayor Ogbona Earnest (Ebonyi state) as zonal legal adviser (South East).

Isma’il Kolawole Majoro (Oyo state) as zonal legal adviser (South West),

Ahmed Attah (Kogi state) as zonal organising secretary (North central),

Abubakar Adamu Musa (Taraba state) as zonal organising secretary (North East)

Salisu Uba (Zamfara state) as zonal organising secretary (North West)

Dozie Ikedife (Anambra state) as zonal organising secretary (South East)

Blessing Agbome (Edo State) as zonal organising secretary (south south)

Lateef Ibirogba (Lagos state) as zonal organising secretary (South West)

John Okoho (Benue state) as zonal publicity secretary (North central).

No comments:

Post a Comment